Poezja istnieje. No prawie.

Współczesna forma poezji

Poezja w dzisiejszych czasach powoli staje się rzadkością. Wydawało by się, że w XXI wieku młodzi nie piszą wierszy – w końcu, przeciw czemu młodzież miałaby manifestować? Po co pisać w tak dobrym świecie? A jednak, pozory mylą, „Prawie Poezja” to tomik wierszy utworzony przez młodą i zdolną Julię Gaj. Wiersze, wyróżniają się minimalistycznym stylem. W zbiorze, można znaleźć teksty o zróżnicowanej tematyce – od miłości, przez problemy naszych czasów, po śmierć. Pokazują obie strony świata, ciemną oraz jasną.

Teksty, a dzisiejsi czytelnicy

Tomik to zdecydowanie poezja nowego pokolenia. Stroni od skomplikowanych, trudnych do zrozumienia form, znanych nam bardzo dobrze z języka polskiego. Autorka używa prostych form i metafor, przez co poezja staje się lepiej zrozumiana przez czytelnika. Królują zabawy słowne, porównania.

Tematyka tekstów również pozostaje skierowana do młodego pokolenia, które nastawione jest na prostotę. Młodzi ludzie uwielbiają dzielić się swoimi emocjami i przemyśleniami – często chcą głośno wykrzyczeć swoje racje. Takie właśnie są te wiersze. Mówią o miłości, śmierci, zrozumieniu – dorosłym wydaje się, że owe problemy dotyczą wyłącznie ich. Jednak młodzi, żyjąc na pograniczu świata dorosłych i dzieci, są na te tematy o wiele bardziej wrażliwi. Pomimo, że opiera się w dużej mierze na przeżyciach autorki, pozwala na utożsamienie się z wierszami każdemu młodemu człowiekowi. Uniwersalność tekstów i problematyki trafi nawet do dorosłych miłośników poezji.

Poezja internetu

Julia Gaj jest również stwórczynią miejsca dla innych artystów takich jak ona – grupę na portalu społecznościowym „Prawie Poeci”. Każdy członek może udostępniać na niej swoje teksty oraz przemyślenia. Nie ważne, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym pisarzem. A może po prostu dla ludzi, którzy mają wrażliwą duszę, uwielbiają sztukę i poezję. Dzięki regulaminowi obowiązującemu na grupie, można liczyć na konstruktywną krytykę, a uniknąć obelg. Tematyka jest bardzo szeroka – jak liczba osób w grupie, gdyż jest to około 38 000 osób. Z łatwości trafimy na teksty dotyczące każdej treści. Od lekkich, przyjemnych, romantycznych i bajkowych, po mroczne, dotyczące bólu i nienawiści do świata.

Jeśli szukasz inspiracji, a masz duszę artysty, zajrzyj do obu.
Zainspiruj się.
Tomik Poezji Julia GajPoezja "śmierć"

 Poezja istnieje. No prawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *